top of page

Kahve ve Kafein


Kahve 1000 yılı aşkın süredir tüketilmektedir. İçerisinde başta kafein olmak üzere karbonhidrat, lipit, azotlu bileşikler, vitamin, mineral, alkaloidler ve fenolik bileşenler bulunur.

Kafein, çay yaprakları ve kahve veya kakao çekirdekleri gibi bazı bitki bazlı yiyecek ve içecek bileşenlerinde bulunan doğal olarak oluşan bir maddedir. Kafein bir uyarıcıdır. Kafein içeren içecekler bizi geçici olarak daha uyanık veya daha az uykulu hissettirebilir. Uyarıcı etkiler, alımdan 15 ila 30 dakika sonra başlayabilir ve birkaç saat sürebilir.

Orta düzeyde kahve tüketimi; çalışmalarda daha düşük kardiyovasküler hastalık, Tip 2 diyabet ve Parkinson hastalığı riski ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca kilo, vücut kitle indeksi ve vücut yağının azaltılmasını sağladığı yönünde çalışmalar mevcuttur. Kahve ayrıca az miktarda potasyum, niasin ve magnezyum gibi bazı besinler içerir. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA)'ya göre sağlıklı bireyler için 400 mg'a kadar günlük toplam kafein tüketimi güvenlidir. Hamile ve emziren kadınlar için ise günde 200 mg'a kadar kafein tüketimini güvenlidir. Bu, 2 fincan filtre kahve veya 4 fincan çaya eşdeğerdir. Çay (220 ml) - 50 mg Bir fincan filtre kahve (200 ml) - 90 mg Kahve (espresso) (60 ml) - 80 mg kafein içerir. Tüketiminizi bu sayıları göz önüne alarak yapmanız önemli. Kahvedeki kafein içeriği üretim sürecine, hammaddelere, ürün bileşimine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Aşırı kahve tüketiminin kan basıncını artırdığı ve kalp atışında anormalliklere neden olduğu bilinmektedir. Hipertansiyonu olan kişiler, kalp hastalığı olanlar, yaşlılar, gebeler ve emziren kadınlar kafeinin olumsuz yan etkileri açısından daha yüksek risk altındadır ve bu nedenle alımlarının sınırlandırılması gerekir. Kahve uyarıcı olduğu için çocuklara ve ergenlere tavsiye edilmez. Kafein çoğu insan için sağlıklı bir diyetin parçası olabilir ancak fazla kafein alımı sağlığınız için tehlike oluşturabilir. Aşırı kafein alımında insomnia, sinirlilik, endişe, hızlı kalp atış hızı, mide bulantısı, baş ağrısı, mutsuzluk hissi (disfori) gibi belirtiler gözlenebilir. Kafein bazı insanları diğerlerinden daha fazla etkiler ve etkisi normalde ne kadar kafein tükettiğinize bağlı olabilir.

Kafeinin yarısının metabolize etmesi 2 ile 8 saat arasında sürebilir. Bu nedenle, akşam içeceğiniz bir fincan kahve uykunuzu etkileyebilir. Kafein, kalsiyum emilimini azaltıp kemik sağlığını olumsuz etkiler. Ayrıca idrar çıkışında artmaya neden olur. Bu yüzden kahve ve çayı suyun yerine koymayın.

Çay ve kahve demirin emilimini engelleyen polifenol adı verilen bileşenlere sahiptir. Bu sebeple yemeklerden en az bir saat önce ve sonra çay ve kahve tüketiminden kaçınılmalıdır.

Sade kahve kalorisizdir fakat içerisine süt, krema ve şeker konması durumunda kalorili hale gelir.


41 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page